20 priežasčių, kodėl 2020 nebuvo (visiškai) blogi metai

2020 metus tikriausiai režisavo Tarantino su Spielberg‘u „ant ratų“. Pandemija, sustojęs pasaulis, sustoję verslai, perkrauta sveikatos sistema, politinis cirkas, ir per plauką nenutikęs III pasaulinis karas. Kiekvienas nukentėjome vienaip ar kitaip. Atrodytų – visa laimė, kad išgyvenome šiuos sudėtingus metus, ir jie pagaliau baigiasi.

Ir vis tik. Yra tokia gera knyga „Factfulness: Ten Reasons We’re Wrong About the World — and Why Things Are Better Than You Think”. Jos esminė mintis – remdamiesi faktais, o ne tik antraštėmis ir emocijomis, atrastume, kad pasaulis netobulas, bet viskas daug geriau nei atrodo. Aš taip pat manau, kad 2020 nebuvo blogiausi metai, nes nutiko tai –

Pasauliui ir Lietuvai:

  1. Pagrindinė priežastis optimizmui – beprecedentis mokslo sutelktumas ir reakcijos į pandemiją greitis. Žmonija užtruko tūkstančius metų sukurti vakciną nuo poliomielito. Vakcina nuo COVID sukurta per kelias dienas. Testavimas ir patvirtinimas truko mėnesius, ne dešimtmečius ir ne metus. Tai įrodymas, kad panorėję mes GALIME globaliu mastu sutelkti savo intelektinį potencialą iššūkiams spręsti, ir galime tai padaryti greitai. Jei taip spręstume visus iššūkius!
  2. Inovacijų spurtas – health tech, švietimas, skaitmeninė valdžia ir visa kita digital (iki šiol neatsidžiaugiu solo Trenkturo maršrutais). Atrodo, kad ateitis atėjo per dieną, ir tai tik pradžia. Pavyzdžiui, ar žinojote, kad šiemet mokslininkai sukūrė plastiką ryjančius super-enzimus?
  3. Žmonija pažengė kosmoso tyrimuose. Space-X ir NASA susivienijo bendriems skrydžiams – tikrai ne aš viena buvau prilipusi prie ekrano tą dieną. Kosmoso stotyje pirmą kartą užauginti augalai. Marse ir Mėnulyje rasta vandens. 
  4. Bye, Agent Orange. Vienu politiniu košmaru mažiau. 
  5. Lietuva dar labiau priartėjo prie Šiaurės Europos – lyčių lygybė Lietuvos Vyriausybėje!
  6. Stipri Vyriausybės programa, kurioje skirtas dėmesys ten kur jo labiausiai reikia – švietimui, mokslui, sveikatos sistemai, valdysenos pertvarkai. Gal prieis rankos aptarti detaliau, bet ką skaičiau – suteikia vilties, kad mūsų šalyje viskas bus gerai. Jei tik pavyks bent pusę įgyvendinti, ir pasinaudoti visais prieinamais resursais (žmonių ir finansiniais). Yra dalykų ir neraminančių, bet apie juos kitą kartą.
  7. Savanoriai, budintys ligoninėse, Vyriausybė dirbanti kartu su medikais ir nevyriausybinėmis organizacijomis, verslas, perkantis medicininę įrangą, kaimynai – padedantys kaimynams. Šiemet mes tapome artimesni, labiau pilietiški, labiau empatiški. Visuomeninės ir pilietiškumo iniciatyvos pramušė stogą. 2020 buvo geri metai socialinės atsakomybės sklaidai. 
  8. Išaugęs visuomenės dėmesys ir pagarba medikams. Pagaliau!
  9. Didesnis dėmesys ne tik sveikatai bendrai, bet ir psichinei sveikatai, emocinei būklei. Kas anksčiau buvo slepiama paraštėse, išniro į šviesą. Pasaulis susirgo, bet tuo pačiu ėmė labiau rūpintis savimi.

Profesiškai:

  1. Nepaisant turbulencijų, Visionary Analytics tai buvo sėkmingiausi metai. Vaisius skinsime kitąmet. Europos rinkoje augsime kelis kartus. Kaip viesulas įsiveržėme į ES skaitmeninimo politikos ir socialinių inovacijų lauką. Dirbome su Europos Parlamentu, EBPO, penkiais skirtingais Europos Komisijos direktoratais ir keturiomis agentūromis. Laimėjome pirmą Horizonto projektą, dirbome su workplace innovation. Visionary tapo visomis prasmėmis tarptautine įmone. 
  2. Žinau, kad tai nenutiko per naktį, bet šiemet aiškiai pamačiau, kad mano komanda subrendo. Manęs jiems nebereikia! Prisijungė ir prigijo nauji komandos nariai, lyg visada čia buvę. Galvojate, lengva – pakeiti darbą ir iškart į online režimą? Taigi.
  3. Labiausiai didžiavausi mūsų kultūra. Tas nematomas socialinis audinys, kuris yra net kai vadovas nemato, šiemet buvo kertinis veiksnys. Niekas nenutiko atsitiktinai, jį audėme metų metais. Ne veltui tarp tikslų turime rodiklį – „vadovai vienu metu atostogauja“!
  4. Greitai dalinsimės naujomis tarptautinėmis publikacijomis. Prieš pat Kalėdas gavome dar vieną dovaną – priimtas publikavimui mūsų paperis “Global Value Chain Upgrading […] Case studies of Successful Innovators“. Pasauliui pristatysime Lietuvos čempionų – Thermofisher, BOD Group, Devbridge – sėkmės istorijas!

Asmeniškai:

  1. Gal todėl, kad gyvenime jau esu turėjusi dvejus-trejus daug sunkesnius metus, širdyje buvo daug vidinės ramybės. 
  2. Leapfrogging (augimas šuoliais, aplenkiant iškart kelias tarpines stadijas) kartais atsitinka, kai iš po kojų išmušamos kopėčios. Kai nėra kito pasirinkimo kaip tik įjungti dešimtą kūrybiškumo pavarą. Taip ir nutiko mano vyrui. Pavasarį dėl pandemijos prarado darbą, bet vasarą sukūrė geresnį. Tokia kūrybinė destrukcija vyko visur, ir konkurencingumui tai yra gerai!
  3. Mano pasaulis nesumažėjo, bet išsiplėtė. Į jį šiemet atėjo naujų įkvepiančių žmonių – bendraminčių, bendražygių, asmenybių. Turėjau galimybių tiek asmeninei vizijai plėtoti, tiek visuomeninei veiklai. Skaudama širdimi ne visiems pasiūlymams galėjau pasakyti „taip“, rinkausi tuos, kur mažas indėlis gali atnešti didelį poveikį. Pavyzdžiui, prisijungiau prie asociacijos „Lyderė“ valdybos!
  4. Kaip ir dauguma, daug mokiausi (nuo dirbtinio intelekto iki FLOW filosofijos), ir dar daugiau išmokau on-the-job gyvenimo kursuose. Prisiminiau, kaip man patinka rašyti. Ėmiau dar drąsiau svajoti.
  5. Niekada gyvenime tiek laiko nepraleidau gamtoje. Džiaugiausi visais keturiais sezonais. Savaitgalinis žygis miškuose tapo tradicija. Pandemijos paradoksai – darbo nesumažėjo, o laiko atsirado! 
  6. Žmogus toks adaptyvus sutvėrimas. Namuose organiškai prigijo ofisas, ir tuo pačiu šeimoje išmokome viską daryti kartu. Ypač džiaugiasi mama – niekad taip dažnai neskambinau! Nei Kalėdų, nei Velykų nesutikome drauge, o bendravimo kokybė ženkliai išaugo.
  7. Ir, nors gruodį jau atrodė, kad vėl tik darbas darbas darbas, nuotraukos įrodo – 2020 buvo tiek pat įvairūs, spalvingi, turtingi įspūdžių, kelionių ir patirčių, kaip ir kiekvieni metai!

Kaip jūra, kurią raižo vėjai ir laivai, 2020-uosius žmonija išgyveno. Ir nors audra dar nenurimo, mes jau labiau pasitikime savimi. 

2021 – bring it on!